Русский язык 

Детский сад КРАСНАЯ ШАПОЧКА 
 Lasteaed PUNAMÜTSIKE

KOHTLA-JÄRVE LASTEAIA PUNAMÜTSIKE KODUKORD

KODUKORD DOKUMENT

Kinnitatud

Kohtla-Järve Lasteaia Punamütsike

hoolekogu koosolekul 21.11.2024

 protokoll nr 1-4/04

 

KOHTLA-JÄRVE LASTEAIA PUNAMÜTSIKE KODUKORD


1.Üldsätted

1.1. Kodukord lähtub koolieelse lasteasutuse seadusest ja teistest õigusaktidest.

1.2. Lasteasutuse kodukorra koostab direktor ja esitab selle kinnitamiseks hoolekogule.

1.3. Kodukord on lastele, vanematele ja lasteasutuse töötajatele täitmiseks kohustuslik.

1.4. Laste ja lasteasutuse töötajate vaimset ja füüsilist turvalisust ohustavate olukordade ennetamiste, neile reageerimise, juhtumitest teavitamise, nende juhtumite lahendamise ning meetme rakendamise kord sätestatakse lasteasutuse kodukorras.

1.5. Lasteaia Kodukorda muudetakse seoses lasteaia tegevust reguleerivate õigusaktide muudatustega, lasteaia hoolekogu, pedagoogilise nõukogu või juhtkonna ettepankutega ning lasteaia sisehindamise käigus ilmnenud parendusvajadusega.

1.6. Kodukord on avalikustatud lasteasutuse veebilehel (www.lasteaedpm.edu.ee) ja on lasteasutuses paberkandjal tutvumiseks kättesaadav direktori kabinetis.

2. Koostöö lastevanematega

2.1. Kohtla-Järve Lasteaed Punamütsike eeldab lapsevanemalt usaldust lasteaia ja rühma töötajate vastu, mis tagab lastele rahulikku kohanemise ja turvatunde lasteaias.

2.2. Lastevanem annab õpetajale lapse, enda ja lisakontaktisiku kohta tõesed andmed.

2.3. Lapsevanem on oodatud liituma e-päevikuga Eliis (liitumise juhend kättesaadav lasteaia kodulehel ja rühma infostendi), et olla kursis lapse arengukaartidega, õppetegevusega (nädalaplaanid, igapäevased õppetegevuste kirjeldused, fotod, video tegevustest lasteaias) ja teavitama lapse puudumisest ning muu infovahetus õpeajaga.

2.4. Lastevanema ja lisakontaktisiku andmete (nimi, telefoninumber, elukoht, e-postiaadress) muutmisel teavitab lapsevanem õpetajat koheselt, et õpetaja saaks kiirelt vanemaga ühendust võtta lapsega seotud olulise info edastamiseks

2.5. Lapsevanem jälgib oma e-post (postkasti täitumist), mille aadressi ta andis lasteaiataotlust tehes. Lasteaia arve edastab Kohtla-Järve Linnavalitsuse raamatupidaja lapsevanema e-postiaadressile järgneva kuu algul. Lasteaiatasu koosneb osalustasust ja toidurahast.

2.6. Informatsiooni lasteaias toimuva kohta saab lapsevanem e-päevikust ELIIS, rühma stendilt, e-posti teel, vestluses, lasteaia kodulehelt www.lasteaedpm.edu.ee

2.7. Individuaalsed arenguvestlused toimuvad vähemalt 1 kord aastas.

2.8. Lapsel on rühmas arengumapp, mida koostab õpetaja koos lapse ja lapsevanemaga  ning kus on lapse isiku kujunemiste etappe kajastav informatsioon alates lasteada tulekust kuni kooliminekuni.

2.9. Küsimuste, ettepanekute jms puhul pöördub lapsevanem õpetaja, logopeedi, juhtkonna või hoolekogu liikme poole lähtuvalt nende pädevusest.

2.10. Lapse lasteasutusest väljaarvamiseks esitab lapsevanem lasteaia direktorile kirjaliku avalduse (avalduse vorm kättesaadav lasteaia kodulehel või direktori kabinetis).

2.11. Juhul kui lapsevanem ei ole tasunud lasteaia arve, direktor annab lisatähtaja võla tasumiseks. Kui võlg polelisatähtajaks tasutud, arvab direktor lapse lasteasutusest välja. Tasustamata jäänud summa nõuab linnavalitsus sisse seaduses sätestatud korras.

 

3. Lapse tervise, heaolu ja arengu toetamine

3.1. Vanem informeerib lasteasutuse direktorit kirjalikult lapse terviseseisundist tulenevatest eritingimustest, mille alusel personal kohandab võimaluse korral päevakava, kasvukeskkonda ning õppe- ja kasvatustegevuse korraldust.

3.2. Lasteasutusse ei lubata last, kui lapse terviseseisund võib kahjustada lapse enda või teiste tervist.

3.3. Rühma töötaja jälgib lapse terviseseisundit lasteasutusse vastuvõtul ja seal viibimise ajal ning teavitab lapse tervise- või käitumishäiretest lapsevanemat ning vajadusel direktorit. Lapse haigestumisel lasteasutuses teavitatavad õpetajad viivitamatult lapsevanemat. Lapsevanemal tuleb sellisel juhul laps esimesel võimalusel koju viia.

3.4. Lapse tõsisema haigestumise või vigastuste tekkimise korral kutsub lasteasutuse töötaja kiirabi ja võtab ühendust lapse vanemaga. Vanema või kiirabi tulekuni võimaldatakse lapsel vajaduse korral lamada järelevalve all. Vajadusel antakse haigestunud või vigastatud lapsele kiirabi kohale jõudmiseni esmast abi. Lasteaia personal on läbinud esmaabiandja koolituse.

3.5. Lapse nakkushaigusesse haigestumisest teavitab vanem õpetajat esimesel võimalusel. Nakkushaiguste esinemise perioodil teavitatakse sellest vanemaid ning lasteaias rakendatakse Terviseameti juhiseid.

3.6. Lasteasutuses ei anta lapsele ravimeid, välja arvatud erandjuhul kui arst on kroonilise terviserikke korral määranud lapsele ravimite manustamise (nt suhkruhaigus, astma). Sellisel juhul antakse ravimeid arsti määratud annuses ja üksnes vanema vastutusel, kokkuleppel lasteasutuse direktoriga.

4. Lapse lasteaeda toomine ja lasteaiast ära viimine

4.1.Kohtla-Järve Lasteaia Punamütsike lahtioleku aeg: tööpäevadel 07:00 – 18:00

4.2. Lapse esmakordsel lasteaeda toomisel teavitab lapsevanem direktorit, rühmaõpetajat lapse tervislikust seisundist, kroonilistest haigustest, allergiatest, hariduslikest erivajadustest. Kohanemisperioodil tuleb vanem lapsele järele rühmaõpetajaga kokkulepitud ajal.

4.3. Vanemal on õigus last lasteaeda tuua ja viia lasteaiast ära talle sobival ajal rühma päevakavaga järgides  (enne hoomikiusööki või enne õppetöö algust). Hilinemise juhul teavitada rühma õpetajat selleks, et seda arvestada õppetöö ettevalmistamiseks ning lapse saaks lisada sööjate nimekirja.

4.4. Kui laps mingil põhjusel lasteaeda ei tule, peab sellest teatama rühma telefonile või e-päevikus Eliis eelneval päeval või sama päeva hommikul hiljemalt kella 08:30.

4.5. Hommikul annab lapsevanem (või lapsevanema poolt volitatud isik) oma lapse isiklikult õpetaja üle  (või abiõpetajale/õpetaja abile) lapse turvalisuse tagamiseks.

4.6. Lapsevanemal pole lubatud last üksinda lasteaeda saata.

4.7. Kui lapsele tullakse järele, annab õpetaja/abiõpetaja lapse isiklikult üle lapsevanemale.

4.8. Kui lapsele tuleb järele keegi teine peale vanema, teavitage sellest eelnevalt õpetajat taasesitatavas vormis (sõnum, e-kiri, kirjalik avaldus).

4.9. Alates sellest hetkest, kui vanemale on laps õle antud, on lapsevanem lapse eest vastutav.

4.10. Last koju viies, tuleb lapsevanemal veenduda, et õpetaja/abiõpetaja on sellest teadlik.

4.11. Laste turvalisuse tagamiseks sugevad kõik lasteaia territooriumilt lahkujad enda järel värava lähtuvalt värava sulgemiseks loodud võimalusest.

4.12. Lasteaia sulgemise ajaks, st 18:00, peavad olema kõik lapsed lasteaias lahkunud. Hilinemise korral tuleb teavitada rühmaõpetajat. Hilinemine ei tohi saada harjumuspäraseks.

4.13. Kui lapsele ei ole lasteaia sulgemiseks järele tuldud, võtab õpetaja ühendust lapsevanema või vajadusel lisakontaktisikuga.

4.14. Lapsevanemal on keelatud ebakaines olekus või uimastijoobes lasteaia territooriumil ja üritusel viibime, samuti lastele järeletulek. Laste ei anta üle isikuke, kelle seisund või käitumine võib kujutada ohtu lapse tervisele, elule või turvalisusele.

4.15. Kui õpetaja ei saal lapsevanema või isakontaktisikuga ühendust või lapsevanem ei ole lapsele tulnud hiljemalt 30 minutit peale lasteaia sulgemist, teavitab rühma töötaja lasteada jäetud lapsest kohaliiku omavalitsuse lasteakaitsetöötajat või kui see ei õnnestu, siis ööpäevaringsel lasteabi telefonil 116 111. See järel toimetatakse lastekaitsetöötaja korralduse järgi. Juhtumist koheselt õpetaja teavitab lasteaia direktorit.

 

5. Riietus

5.1. Lapsevanem tagab, et lapse riided, peakate ja jalanõud vastavad lapse kasvule, eale ja ilmastikule. Lapse riietus peab olema puhas ja korralik, kergelt suletavate kinnistega. Lapse vahetusjalanõud peavad olema mugavad ja praktilised, kergesti jalgapandavad ja jalast võetavad, libisemiskindla tallaga ning kindlalt jalas püsivad jalanõud, et vähendada komistamis- ja kukkumisohtu.

5.2. Lapsevanemal on soovitav lapsele lasteaeda tuua õuesolekuks eraldi riided, milles laps tunneb ennast mugavalt, kartmata neid määrida.

5.3. Lapsel on kaasas isiklikud hügieenivahendid sh kamm, taskurätt, vahetuspesu, spordiriided.

5.4. Lapse riietel ei tohi olla ohtlikke detaile (nöör, sall, haaknõel). Salli asemel eelistage kraed.

5.5. Et vältida isiklike asjade kaotsiminekut, asjad soovitavalt peavad olema märgistatud.

5.6. Lasteaed ja rühma õpetajad ei vastuta ehteasjade eest, mida kannavad lapsed (kõrvarõngad, ketid, ristid, kaasa arvatud väärismetallidest). Ei ole lubatud panna lapsele kaela kaunistusi või riste väga tugeva niidi või nööriga, soovitatakse kasutada peenikesi kette.

 

6. Mäng ja õuesolek

6.1 Lasteaias viibivad lapsed õues 1-2 korda päevas, olenevalt ilmast.

6.2 Talvel ei jaluta lapsed õues kui õhutemperatuur on - 20 ºС. Kui õhutemperatuur on - 15 ºС, siis lühendatakse jalutuskäiku 20 minutini (arvestades välisõhu temperatuuri ja tuule kiirust).

6.3 Jalgrataste, tõukerataste, rulluiskude kasutamine lasteaias on keelatud lapse enda ja teiste laste turvalisuse tagamiseks. Õppe- ja kasvatustegevuste piires korraldavatel rattapäevadel rühmatöötajad tagavad ohutuse lasteaia õuealal.

6.4 Lasteaed ei kanna vastutust kodust toodud jalgrataste, tõukerataste, rulluiskude, lapsevankrite, rulaade ja kelkude alalhoiu eest.

6.5 Lapsel on lubatud kodust lasteaeda kaasa tuua mänguasju sel juhul kui need on puhtad ja ei sisalda ohtlikke detaile. Mänguasjade kaasvõtmisel kehtib põhimõte: “Ma ei ole kade ja luban ka teistel oma mänguasjaga mängida". Rühma õpetaja ei vastuta mänguasja kadumise või katki mineku eest. Koduse mänguasja päeva reeglitest lepitakse eraldi igas rühmas: mis päeval ning milleks.

6.6 Kui selgub, et laps võttis lasteaiast koju mänguasja (ka teise lapse isikliku mänguasi), siis palume see tagastada ja selgitada lapsele miks see on keelatud.

6.7 Lasteaias tähistatakse lapse sünnipäeva. Selle peo läbiviimise korra üle on vaja kokku leppida rühma õpetajaga. On lubatud kommid ja küpsised. Lasteaeda ei kutsuta animaatoreid.

 

7. Turvalisuse tagamine

7.1. Lasteasutuse töötajad loovad lasteaias füüsilise- ja psühhosotsiaalse keskkonna, mis on ohutu, turvaline ja pakub lastele erinevaid mängu-, õpi- ja loovtegevusi ning kehalise aktiivsuse edendamise võimalusi. Lasteasutuse töötajad tegutsevad alati lapse parimaid huvisid arvestades.

7.2. Lasteaias on spordi- ja mänguvahendid mille konstruktsioon, mõõtmed ja pindade viimistlus vastavad lapse eale ja kasvule ning tagavad ohutu kasutuse. Spordi- ja mänguväljakuvahendid on kontrollitud tootja juhendite kohaselt.

7.3. Võõraste isikute omavoliline pääs lasteaia ruumidesse on keelatud.

7.4. Lastele on seatud hoonest või territooriumilt omavolilise väljaliikumise piirangud. Laps võib hoonest ja territooriumilt lahkuda koos lasteasutuse töötajaga lasteasutuse direktori/juhtkonna loal, esitades õppekäigu/väljasõidu registreerimise lehe või lahkuda koos vanemaga või vanema poolt eelnevalt nimetatud isikuga.

7.5. Lasteasutuse töökorraldus tagab, et rühma lahtioleku ajal vastab täiskasvanute ja laste suhtarv koolieelse lasteasutuse seaduses sätestatud piirnormile.

7.6. Laste puhkeajal on laste juures on rühma töötajad. Kui laps ei soovi magada päeval, luuakse tingimused vaikseks tegevuseks.

7.7. Laste õuesoleku ajal peab töötaja üksinda tagama ülejäänud rühma laste turvalisuse õuealal, kui teisel rühma töötajal on põhjendatud vajadus minna osade lastega tuppa.

7.8. Õppekäigu ajal tänaval liigeldes on lapsed ja rühma töötajad helkurvestides ning laste rühmaga on kaasas piisav arv täiskasvanuid.

7.9. Turvalisuse tagamiseks on lasteaia uksed lukus. Lapsevanemad ja lasteaia töötajad sulgevad enda järel uksed ja väravad, et tagada laste turvalisus.

7.10. Lasteaia õueala on motoriseeritud liiklusvahenditele suletud, va lasteaia töötajate ja lasteaeda teenindavale transpordivahenditele, kellel on vastav luba.

7.11. Lasteaia mängualal ei sõida lapsed, lapsevanemad ega töötajad jalgrattal, tõukerattal vaid lükkavad käekõrval.

7.12. Lasteaia hoones on tõukerataste, kärude, vankrite jms sõitmine keelatud.

7.13. Lasteaia hoones või territooriumil on koerte ja kassidega viibimine keelatud.

7.14. Lapsevanemad ja lasteaiatöötajad on kohustatud viivitamatult teavitama rühma töötajaid või lasteasutuse direktorit laste ja lasteasutuse töötajate vaimset ja füüsilist turvalisust ohustavatest olukordadest.

7.15. Lasteasutuse töötajate ja vanemate eesmärk on vaimset ja füüsilist turvalisust ohustavaid olukordi ennetada. Lapsed, vanemad ja lasteasutuse töötajad reageerivad viivitamatult vaimset ja füüsilist turvalisust ohustavale olukorrale, võimalusel see lahendatakse või sellest teavitatakse rühma töötajat ja/või lasteasutuse direktorit.

7.16. Laste ja lasteasutuse töötajate vaimset ja füüsilist turvalisust ohustavate olukordade lahendamine ja meetmete rakendamine: tulekahju korral tulekahju avastaja teavitab otse direktorit lühi telefonil, koheselt helistatakse Päästeametisse, majandusjuhataja korraldab evakueerimist, õpetajad lastega väljuvad hoonest ning koheselt teavitatakse vanematele.

7.17. Lasteaias on kiusamise ennetamise võtmeisikuks õpetaja, kes on iseenda, laste, vanemate ja kolleegide omavaheliste sõbralike ja toetavate suhete looja. Probleemidest ja murettekitavatest juhtumitest teavitab vanem rühma õpetajat ja/või direktorit.

 
05.12.2024 19:13
Eesti Hariduse ja Teaduse Andmesidevörk